Naše dobré rady
(nielen) pre začínajúcich vodákov
alebo FAQ

Čo si oblečiem?
Toto je najčastejšia otázka začínajúceho vodáka (ďalej ZV). ZV akosi podvedome ráta s tým, že sa môže vo vode aj namočiť. Je to tak u drvivej väčšiny ZV. A preto si vodáci najradšej obliekajú veci, ktoré rýchlo schnú alebo hrejú aj keď sú mokré. Do prvej skupiny patria odevy z umelých vlákien - pre začiatok môžu poslúžiť umelé socialistické tepláky, tričká a šušťáky, úplne na spodok plavky. Pokročilejší a fanatickejší vodáci sa vybavujú druhou skupinou odevov a to moderným termoprádlom či neoprénovými kombinézami, nohavicami, nátelníkmi. Dôležitým detailom je, že spomínané šušťáky používa vodák ako vrchné oblečenie v chlade i teple, na tepláčky či neoprén ako ochranu pred všadeprítomným laminátom, slnkom a pod.
Pri výcviku je možné časté namáčanie ZV, preto sa odporúča doniesť si tepláčkov viac a šušťáčky bez bavlnenej podšívky, aby dobre schli.
Vodácky odev časom získava ničím nenapodobiteľný "odor" (po našsky smrad), preto je výhodné použiť staršie veci.
A čo potom, keď sa prevrátim? To budem fakt mokrý?!
ZV má tendenciu zobrať si so sebou do lode zo päť náhradných vecí a plánuje sa pri každej kúpačke prezliecť. Problém je v tom, že po prvej kúpačke mu veci odplávu, alebo sa namočia, takže je potom tak, či tak v mokrom. Ak aj je náš hypotetický ZV taký šikovný, že mu náhradné veci ostanú a ostanú suché, tak prezliekať sa je aj tak zbytočné. Na vode ste totiž v neustálej aktivite (pre ZV to platí dvakrát) a mokré veci sa dajú v pohode vydržať (zvlášť ak sú z materiálov spomenutých v stati 1). Podstatné je, prezliecť sa ihneď po skončení splavu - v cieľovom mieste mať teda prichystaný suchý kompletný(!) ohoz.

Čo si obujem?
Tak toto je druhá najčastejšia otázka ZV. Obuv by mala mať podrážku a mala by na nohe dobre držať, nie však škrtiť. Obľube sa tešia všetky formy vysokých plátených tenisiek (Číny), ktoré neodplávu, kým sa nepotrhajú. Do tenisiek sa odporúča zobrať si ponožky, vlnené hrejú aj mokré, neoprénové podobne.
Tenisky obvykle na akcii nevyschnú nikdy! Ponožky občas. Ponožiek možno použiť viac párov.
Sandále sa môžu trhať pri skrumáži vypadávania z lode alebo odplávu po tom, čo ich silný prúd z vodákovej nôžky hravo vyzuje - takže neodporúčame pre vážne splavy.
Fanatickejší vodáci používajú neoprénové "papučky".
Vodácka obuv a ponožky časom takisto získava ničím nenapodobiteľný "odor" ale umocnený na druhú, preto je výhodné použiť staršie veci.

Čo s tým všetkým urobím?
Toto je obvykle nevyslovená otázka ZV. Nuž najlepšie je po splave všetko pekne vysušiť. Ale niekedy nie je čas, inokedy slnko, tak je dobré to niekam spratať. Aby tie mokré veci nezosmradli ešte viac, používajú vodáci vrecia ako od kapusty, ktoré sa dobre odvetrávajú. Je však dobré mať nachystané aj nejaké sáčky pre prípad, že tieto veci treba napchať do batoha.
Pre prípad sušenia v kempe sa niekedy hodia štipce na prádlo (šnúra sa tam obvykle nejaká nájde).

Prečo musím mať vestu?
ZV, ktorý má menej ako 12 rokov nemá na túto otázku nárok. A ostatní: Nuž, lebo vesta zachraňuje, často hreje a niekedy aj ochraňuje. A my nechceme aby vodákov ubúdalo (zbytočne).
Prečo mi dávate prilbu, veď nie som pretekár?
Aj prilba ochraňuje a niekedy aj hreje. V zatvorenej lodi je to nevyhnutnosť. Môže sa totiž stať, že vodák v prípade nechcenej kúpačky nevie vypadnúť z lode hneď a prilba ho ochráni pred kamenistým dnom. A tak vodák nestratí vedomie a z tej lode sa už nejako vykope.
Z jari je prilba dobrá aj na rozrážanie konárov (konáre vo vlasoch dobre držia).
Niektorých vodákov ochránila prilba aj pred kameňmi, fľašami a pod., ktoré už neraz zo zábavy hádzali po vodákoch hlavne rómske ale i nerómske deti.
Čo v prípade, že nosím okuliare?
Nejeden ZV smutne hľadel do vody, ale svoje okuliare už nikdy nenašiel. Aby sme takéto smutné tváre viac nevídali, odporúčame ZV poistiť okuliare nejakou šnúrkou alebo ešte lepšie gumkou ako z gatí. A to aj na rovnej vode. Niekedy ZV totiž toľko gestikuluje, až si okuliare zhodí...
Osvedčenou, aj keď trochu nákladnejšou alternatívou je používanie kontaktných šošoviek.